Спасовски за грабежот во магацинот: Шпекулации се дека е украдено оружје

t

Спасовски за грабежот во магацинот: Шпекулации се дека е украдено оружје

Кражби се случуваат насекаде, престапници и криминалци постојат насекаде, но важно е државата да има вистински одговор и оние коишто направиле кривични дела да се изведат пред лицето на правдата, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

За грабежот во полицискиот магацин во Охрид, Спасовски вели дека се работи за шпекулации.

Прво, ова е прирачен полициски магацин, второ не е украдено оружје и мислам дека такви шпекулации коишто сакаат да ги употребат за дневнополитички цели не користат никому. Значи, ова е прирачен магацин којшто имаше одземени предмети коишто биле таму складирани и дел хемиски средства коишто го користел СВР Охрид. Така што воопшто не станува збор за кражба на оружје, а секако дека сите истражни дејствија се насочени кон откривање на сторителите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…