Спасовски за случајот со Тот: Се бараат одговори и од КАРИЛ и од брзата помош

t

Одредена конфузија настана поради тоа што првично се констатира во Клиничкиот центар дека нема видливи траги на насилство и тоа е првата оценка на лекарите кои што го прегледале пациентот кога бил донесен на КАРИЛ. МВР добива информација кога пациентот лежи во болницата. Претходно нема пријава за нарушен ред и мир во ноќниот клуб, вели министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски околу убиството на ракометарот Денис Тот.

Според Спасовски, во 3 часот и 39 минути, пристигнaла Брзата помош пред ноќниот клуб .

-Кај нас пријавата во МНР е во 4 часот и 11 минути, тогаш се јавуваат од Клиничкиот центар дека е донесен пациент во бесознание, без срцева акција и без видливи траги на насилство. Од тој момент се вклучуваат колегите од полицијата и започнуваат нашите дејствија. Друга екипа оди кај дискотеката, меѓутоа тогаш таа не работи и нема видливи траги за трагедијата. Информациите дека телото било на тревник и дека биле избришани снимките се шпекулации и невистини. Ниту еден момент не е застанато со истрагата, информира Спасовски во емисијата „Топ тема“.

Спасовски додаде дека се бараат одговори и од Клиничкиот центар и од Брзата помош.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најкреативни затвореници во светот, МВР објави видео…

Министерството за внатрешни работи, Биро за јавна…

За првпат Европската регионална конференција на ИНТЕРПОЛ…

Владата ја разгледа и усвои и Информацијата…

Акција на МВР: Скопјанец чувал еден килограм…

38-годишен скопјанец е уапсен денеска откако во…

Акциска контрола на МВР во угостителски објекти:…

Ноќва (19.03.2023) во периодот од 00.00 до…

Акциска контрола на МВР: Казина во Прилеп,…

При спроведена контрола од страна на припадници…