Спасовски: Напредува истрагата за киднапирањето на Самоил

t

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели дека МВР има нови информации околу киднапирањето на Самоил, по кој се трага веќе 20 дена. Запрашан до каде е истрагата, тој денеска изјави дека има нови информации но не можат да се соопштат јавно за да не наштетат на истрагата.

Самоил Костадиновски исчезна на 4-ти март. Последен пат е виден во близина на Чешката амбасада. Обвинителството води постапка против двајца за кривично дело грабнување на кои им е определена мерка притвор.Сивиот опел во кој киднаперите го возеле момчето, е запален и целосно изгорен.

Во врска со тунелот во КПУ Идризово, низ кој затворениците планирале бегство, Спасовски рече дека истрагата ќе биде опсежна, а дека ќе се проверува и вмешаност на затворската полиција.

– Тоа ќе биде еден опсежен случај во којшто секако треба да се докаже и учестовото на вработените во затворските институции, изјави Спасовски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Спасовски: Напредува истрагата за киднапирањето на Самоил

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели…

(Видео) Да не се налути меѓународната: Еве…

Ќе има протести против противуставните двојазични униформи…

Вечерва вонредно издание на Тешки Муабети, гостин…

Обидот за цензура значи дека сме на…

Во понеделник дожд, во вторник значително пониски…

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна…

Teрапија да ви препишеме или ќе се…

Шест милијарди долари од руски извори се…