Спасовски: Полицијата стана една од најтранспарентните институции со висока доверба кај граѓаните

t

Полицијата стана една од најтранспарентните институции, со висока доверба кај граѓаните, вели министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

– Довербата на граѓаните во полицијата е драстично зголемена од порано. Од 23% во 2015 година, кога беше на многу ниско ниво поради случувањата со претходната власт како прислушувањето и слично, сега таа е зголемена на високи 65%.

Неодамна беше презентиран и Глобалниот индекс за мир на кој Република Македонија глобално е на високото 36 место, а како најбезбедна држава во Западен Балкан.

МВР од целосно затворена институција во 2017 година, денес, според сите релевантни истражувања, е една од трите најтранспарентни институции во државата.

Континуирано овие години наназад имаме намалување на криминалитетот, оваа година тоа е 9% во споредба со истиот период минатата година. Бележиме значително зголемување на откривачката дејност на полицијата и тоа се параметри кои ќе продолжиме да ги унапредуваме, напиша Спасовски на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Акција на МВР во Скопје: Апсење за…

Вчера и завчера полицијата апсеше за дрога…

Претрес во Скопје: МВР пронајде оружје и…

Денеска (09.12.2022) во Скопје, полициски службеници од…

(Видео) Секретарот на Град Скопје го повика…

Секретарот на Град Скопје, Зоран Глигоров, денеска…

Експресна реакција на МВР: Приведени пет лица…

Полицијата попладнево приведе пет лица кои за…

Официјално, МВР соопшти: Мерцедесот со флешери не…

По извршени детални проверки од страна на…