Спасовски: Со внесување на Бугарите во Уставот се побива тезата дека сме ист народ

t

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, смета дека со внесување на Бугарите во македонскиот Устав ќе се побие тезата дека сме ист народ.

– Зошто да не преку внесување на бугарите во Уставот им ја избиеме долгогодишната теза на Бугарија дека ние сме еден народ со нив?

Не сме.

Нашето право да бидеме Македонци, да зборуваме на македонски јазик, да бидеме со посебна култура, посебен македонски идентитет, тоа никој не може да го спори. Фактички кога ќе влеземе со промена на Уставот, тоа ќе го потврдиме. – напиша Спасовски на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дополнителни 36 спасувачи ќе бидат испратени во…

Дополнителни 36 припадници на специјалните сили обичени…

Џабе толку драми, Советот на Европа пресече:…

Комитетот на министри на Советот на Европа…

САД ја поздравуваат деескалацијата на реториката меѓу…

САД ги поздравуваат напорите на лидерите на…

„Асли Бугарите“ Фети, Агим, Денис, Ремзи и…

Новинарот Саше Димовски објави документ од септември…

За настинка? Бугарите кои нападнаа македонски полицајци…

Тројцата приведени на граничниот премин „Деве Баир“…