Спасовски ќе го потпише договорот со ФРОНТЕКС на “чист македонски јазик”

t

Денеска за време на официјалната посета на претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен во Скопје ќе биде потпишан договорот со ФРОНТЕКС, со кој Македонија стапува и во официјална соработка со ЕУ во заедничка заштита на границите.

Првиот договор, ФРОНТЕКС, Советот на ЕУ веќе одлучи да се потпише и на македонски јазик, како што власта милува да каже “без какви било ѕвездички или фусноти”.

Договорот ќе го потпише министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарското МНР ја искара Македонија: Се однесуваа…

Остра реакција на бугарското МНР по тензијата…

Бугарскиот МВР ироничен: Ќе ви подариме три…

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и…

(Видео) Еве како Ангел Христов и останатите…

Неколку бугарски медиуми и провокатори на социјалните…

(Видео) Нова надеж за уставобранителите: Иницијаторите на…

Сите се сеќаваме на Тиранската платформа која…

Поранешен бугарски заменик МНР: Очекувам судири за…

„Очекувам судири по повод прославата на 151-годишнината…