Спахиу: „По Дритан во Црна Гора, ред е и Македонија да избере премиер-Албанец – ајде Македонија, поживооо!“

t

„Многубројни се реакциите на јавните личности по изборот на Албанецот Дритан Абазовиќ како премиер на Црна Гора. Реагираше и актерот Фатмир Спахиу, кој, честитајќи му на Абазовиќ, вели дека и Албанците во с.Македонија треба да оживеат во врска со раководењето со извршната власт, алудирајќи дека е ред и с.Македонија да избере премиер-Албанец.“ – пренесуваат ТВ 21 и информативната агенција на албански јазик ИНА.

ТВ 21 и ИНА ја пренесуваат провокативната објава на актерот Спахиу: „Ајде со аир Дритан Абазовиќ. Ајде Македонија, поживо, поживооо!“


Извор: Експрес

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Брнабиќ: Приштина продолжува да се изживува со…

Премиерката Ана Брнабиќ рече дека последните одлуки…

ЕУ и НАТО ја поддржуваат одлуката на…

На позадината на хистеричната ситуација, подгреана од…

Георгиевски: Не сме го виделе францускиот предлог,…

Претседателот на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски пред почетокот на средбата…

Лукаревска: Од наредната година ќе се зголеми…

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска на денешната прес-конференција најави…

ИДЕНТИТЕТОТ, ЈАЗИКОТ И КУЛТУРАТА МОРА ДА ГИ…

Апел за неприкосновено зачувување на македонските национални…