Објавено на:

Спикерот на финскиот парламент: Не можеме да екстрадираме невини луѓе, ниту ќе менуваме правила за Турција

t

Претседателот на финскиот парламент Мати Ванханен рече дека земјата не може да се согласи да ги промени своите правни правила за Турција и да екстрадира „невини луѓе“.


Претходно турскиот претседател Таип Ердоган изјави дека Анкара не може да каже „да“ за членството на Финска и Шведска во НАТО, бидејќи не може да верува во нивните гаранции за односите со претставниците на Работничката партија на Курдистан, забранети во Турција.

Блумберг напиша дека Турција, за да го одобри влезот на Шведска и Финска во НАТО, бара европските земји да ги укинат ограничувањата за извоз на оружје, да го вклучат во програмата за набавка на најновите ловци Ф-35 и да ги укинат американските санкции. за купување на руски системи за противвоздушна одбрана С-400.

Според весникот Сабах, Турција исто така ќе побара Стокхолм и Хелсинки да ја забрзаат екстрадицијата на бараните членови на организации забранети на нејзина територија, како и да престанат да поддржуваат „секакви дејствија против безбедноста на Турција“.


„Што се однесува до точките во врска со нашите правила на правото, Турција мора да разбере дека не можеме да се договориме на политички начин. Невините луѓе не се екстрадираат во друга земја, особено ако постои ризик да бидат затворени или неразумно осуден“, изјави Ванханен за јавниот радиодифузен сервис YLE.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Така прави сериозна држава: Турција кривично ќе…

Турски обвинители почнаа истрага против дански и…

Ништо од членството на Финска и Шведска…

Во сегашните услови турскиот парламент не може…

Тензично: Поради “опасни нивоа на верска нетолеранција…

Турција издаде предупредување за патување во европските…

САД контра Турција: Шведска и Финска се…

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс, изјави…

НАЈНОВА ВЕСТ: Трилатералните преговори со Шведска и…

Трилатералните преговори за прием на Шведска и…