Објавено на:

Според Шолц Русија е повторно закана за Европа

t

Русија го „загрозува меѓународниот поредок“ со војната во Украина, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц на прес-конференцијата во Мадрид на крајот од Самитот на лидерите на земјите-членки на НАТО.

– Преку својата агресивна политика, Русија повторно е закана за Европа и за Алијансата, рече Шолц, мислејќи на непријателствата со земјата за време на Студената војна.

Тој истакна дека како резултат на тоа НАТО ги зајакнува своите одбранбени способности, „особено во поглед на безбедноста на членките на алијансата на источното крило“, мислејќи на земјите кои граничат со Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…