СПЦ не врати од 1967 во 1959 година – автокефалност и автономија не е исто, грчката и бугарската црква можат да стават „вето“

t

Македонската православна црква денеска не добила автокефалност, туку „најширока можна автономија и полна самостојност“ од СПЦ, како што гласеше одлуката на Саборот, а според новинарот Бранко Ѓоргевски тоа го враќа нејзиниот статус во 1959 година, односно во времето пред таа да ја прогласи автокефалноста во 1967 година, со што почна полувековниот црковен спор.

Ѓоргевски за Фокус изјави дека МПЦ треба јавно да каже за што преговарала или кои ќе бидат следните чекори. Во спротивно, ако биде прифатена оваа положба, според него, МПЦ ја губи сегашната автокефалност, односно за идно признавање автокефалност ќе одлучуваат сите 14 православни епархии. Ѓоргевски смета и дека со ова Бугарската и Грчката црква ќе имаат право да бараат да не го користиме името „Македонска православна црква“, туку само Охридска Архиепископија.


Тоа значи дека може да добиеме вето од Бугарската црква, ќе бара да не го користиме името Охридска Архиепископија, Грција ќе бара да не го користиме името Македонска православна црква, а тоа ќе не врати назад од патот кој МПЦ-ОА го изоде изминатите 40-тина години – вели тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Започна и средбата меѓу лидерите на…

Во Клубот на пратениците попладнево почна средбата…

(Видео) Пендаровски: Доколку воопшто постои промена на…

Поради шпекулациите во јавноста дека постои договор…

(Видео) Апсиев е гнида, психопат или е…

Како одговор на новинарско прашање претседателот Пендаровски…

(Видео) Пендаровски предлага да се прифати Францускиот…

Доколку ова не е последен услов, односно…

(Видео) Пендаровски: За мене францускиот предлог е…

Советот беше во полн состав, плус на…