,,Срамна е одлуката за неодржување на маратонот”

t

Изразувам огромно жалење поради информацијата дека оваа година нема да се одржи Охридскиот пливачки маратон, кој е под покровителство на Претседателот на Македонија, вели градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков кој додаде дека Општина Охрид беше целосно подготвена за техничката организација, затоа што маратонот е голем промотор на нашиот град во светски рамки.

Срамната одлука за неодружување на најголемата меѓународна спортска манифестација во Македонија доаѓа во годината кога се слави 60 години од првиот вистински маратон.
Несериозно е да се остави Националната пливачка федерација со блокирана сметка поради лошо финансиско работење и со тоа неможност да се задржи брендот во маратонското пливање.
Жалам за љубителите на водени спортови и гостите што се дојдени на одмор на охридското крајбрежје што Охрид нема да има можност да ги пречека најдобрите светски пливачи кои нема да ја почувствуваат магијата на водата во македонскиот езерски бисер.
Апелирам да престане уништувањето на националните симболи и манифестации по кои е препознатлива Македонија, вели Пецаков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кениецот Киплагат е победник на “Скопскиот маратон“,…

Утринава низ улиците на Скопје, се одржа…

САД за украинското заземање на Лиман: Сега…

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското…

Календар на МПЦ: Денеска се празнуваат овие…

Според Календарот на МПЦ, денеска се празнуваат…

(Видео) ИСКАНДЕРИ ПРИСТИГНАА ВО ХЕРСОНСКИОТ РЕГИОН: Русија…

Руската армија продолжува да и испорачува на…

(Видео) Хорор во Индонезија: 174 навивачи загинаа…

Најмалку 174 лица загинаа, а преку 200…