СРБИТЕ НЕ ПОПУШТААТ: Нема да учествуваат на вонредните локални избори во српските општини во Косово!

t

Српската листа соопшти дека нема да учествува на вонредните избори на 18 декември за градоначалници на општините Северна Митровица, Зубин Поток, Лепосавиќ и Звечан во Косово, објавија денеска локалните медиуми.

„Со оглед на одлуката на Приштина за одржување вонредни локални избори на северот на Косово и Метохија, би сакале да ја информираме јавноста дека на овие избори нема да учествува Српската листа, ниту граѓаните кои ја поддржуваат нашата партија, од кои над 95 отсто се на овие простори“, вели тој.во соопштението на Српската листа.

Косовската претседателка Вјоса Османи синоќа соопшти дека по консултации со политичките партии и Централната изборна комисија го одредила 18 декември како датум за вонредни избори за градоначалници на општините Северна Митровица, Зубин Поток, Лепосавиќ и Звечан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Курти: Не е чудно што американскиот амбасадор…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во парламентот…

Бомба на чешки пратеник: НАТО ја бомбардираше…

Европската Унија и Соединетите Американски Држави со…

Некој сепак ќе легне на брашното: Конечен…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска пред пратениците во Собранието…

Косово испраќа војници на Фолкландските Острови

Собранието на Косово ја усвои одлуката за…

Вучиќ му посака среќен пат: Курти може…

Српскиот претседател Александар Вучиќ коментирајќи ја изјавата на косовскиот…