СРБИТЕ НЕ ПОПУШТААТ: Нема да учествуваат на вонредните локални избори во српските општини во Косово!

t

Српската листа соопшти дека нема да учествува на вонредните избори на 18 декември за градоначалници на општините Северна Митровица, Зубин Поток, Лепосавиќ и Звечан во Косово, објавија денеска локалните медиуми.

„Со оглед на одлуката на Приштина за одржување вонредни локални избори на северот на Косово и Метохија, би сакале да ја информираме јавноста дека на овие избори нема да учествува Српската листа, ниту граѓаните кои ја поддржуваат нашата партија, од кои над 95 отсто се на овие простори“, вели тој.во соопштението на Српската листа.

Косовската претседателка Вјоса Османи синоќа соопшти дека по консултации со политичките партии и Централната изборна комисија го одредила 18 декември како датум за вонредни избори за градоначалници на општините Северна Митровица, Зубин Поток, Лепосавиќ и Звечан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Додик: Немам против Курти да си игра…

Претседателот на Република Српска Милорад Додик денеска…

Османи: Опасно е да имаш сосед како…

Косовската претседателка, Вјоса Османи изјави дека „опасно…

Уапсен Албанецот кој пукаше од автомобил во…

Полицијата во Грачаница приведе лице кое синоќа…

Србите од регионот, меѓу кои и пратеникот…

Србите од Хрватска, БиХ и Република Српска,…

Вучиќ: Србија не сака да влезе во…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска истакна…