Објавено на:

Србите ќарија од војната: Основани 300 параван фирми за извоз од Русија

t

Бизнисот на многу компании во Русија и Украина е тежок. Има претприемачи кои се преселуваат во други земји и регистрираат нови компании.

Од почетокот на војната во Србија се отворени 318 фирми чии сопственици се од Русија, а регистрирани се шест фирми со основачи од Украина.


Директорот на Агенцијата за деловни регистри Милан Лучиќ вели дека од 24 февруари до денеска се отворени 318 деловни субјекти, чии основачи се од Руската Федерација.

„Од нив, 95 се компании, а 223 се претприемачи. Ако го погледнеме вкупниот број на новоосновани бизниси од 1 јануари овде во април, ќе видиме дека тој е нешто помалку од три проценти од вкупно регистрираните“, вели Лучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Орбан предупредува: Европа ќе има тешка зима,…

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан денеска во…

(Фото) Партијата на Каракачанов протестира против кревање…

Во Кресна најавен е широк национален протест…

Руската армија уништи голема залиха на американско…

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека…

Oрбан: Санкциите кон Русија се еднакви на…

Целиот свет го чека многу тешка зима,…

Појава на мајмунска сипаница во Европа: Открина…

Иако има мали шанси дека мајмунските сипаници…