Објавено на:

Србите џабе се бунат: Крајната цел на Косово е членството во НАТО

t

Претседателката на Косово, Вјоса Османи денеска разговараше со бригадниот генерал Јоаким Хоуп и бригадниот генерал Ралф Питер Хамерштајн, поранешен и иден директор на Советодавниот и врски на НАТО тимот (НАЛТ) во Министерството за одбрана и Косовските безбедносни сили.
Генералот Хоуп деновиве го завршува својот мандат како директор на НАЛТ, а на таа функција ќе го наследи генералот Хамерштајн.

Османи и генералите разговараа за повеќе теми, со фокус на потребата од вложување дополнителни напори во однос на развојот, обуката и распоредувањето на мисиите на КСБ во странство, во согласност со стандардите на НАТО и со крајна цел за членство во Алијансата. , соопштија од Претседателството на Косово.

Османи истакна дека ова останува главен стратешки приоритет на надворешната политика и националната безбедност на Косово во соработка со меѓународните партнери.

Таа изрази благодарност за значајната поддршка и развојна помош што НАЛТ ја дава во рамките на својата мисија и мандат, додавајќи дека оваа поддршка е значајна за Косово, со цел да се постигне значителен напредок кон неговата цел, а тоа е членството во НАТО.

Во знак на благодарност за значајниот придонес во исполнувањето на мисијата на НАЛТ на Косово, Османи на директорот во заминување, бригадниот генерал Јоаким Хоуп му додели Претседателски воен медал, за исклучителна поддршка во градењето капацитети, професионално образование и обука на КБС во во согласност со стандардите на НАТО.

Таа изрази подготвеност за блиска соработка и со идниот директор на НАЛТ, бригадниот генерал Ралф Питер Хамерштајн.

Османи истакна дека е посветена на блиска соработка со НАТО и сите негови партнери со цел да се гарантира безбедноста и стабилноста на земјата, а со тоа и на регионот, нагласувајќи дека Косово останува целосно посветено на својот стратешки приоритет – целосна интеграција во евроатлантскиот организации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Шок од косовски политичар: Во европскиот план…

Претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љумир…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…

Поминат првиот филтер: Парламентарна комисија од Турција…

Комисијата за надворешни работи при турскиот Парламент…