Објавено на:

Србија во шок: Пољаци сакале да ја кренат фабрика за оружје во Чачак во воздух?!

t

Двајца полски државјани се уапсени во Србија додека неовластено ја снимале фабриката за оружје „Слобода“ во Чачак, а постојат основани сомнежи дека се работи за шпиони кои собирале разузнавачки информации за овој воен објект.

Љубан Каран, пензиониран потполковник на КОС, истакнал дека Полска веќе се однесува како да е во воена зона и дека кон Србија се однесува неправедно како да има врска со оваа војна.

– Полска веќе се однесува како да е во воена зона, а разузнавачката војна таму се засили. Ние како држава сме неправедно третирани како да имаме врска со оваа војна. Исто така, и овие лажни дојави за бомби се поврзани со тоа. Што се однесува до овие двајца уапсени шпиони, само вратете го филмот и ќе видите колку експлозии и пожари имало во фабриките на наменската индустрија. Некои го поврзуваат со намерно ривалство во државите, но некои го поврзуваат и со прекин на снабдувањето бидејќи може да предизвика пренасочување и саботажа. Тоа е една од можностите, рекол потполковникот во утринската програма на Телевизија Курир.

Професорот д-р Илија Кајтез од факултетот за Меѓународна политика се согласил со Каран и рекол оти смета дека сето ова е желба на Западот затоа што кој и да загуби во оваа војна оди во нивна корист. Кајтез додал и дека двајцата уапсени се претходница на терористи кои требало фабриката да ја кренат во воздух.

– Овие луѓе не дојдоа овде затоа што ја сакаат природата или затоа што се занимаваат со аматерска фотографија. Тоа е претходница на оние терористи кои потоа требаше да ја кренат во воздух фабриката. Веќе имавме скандали каде Бугарите ни приредија огромна штета. Сето тоа е под капата на НАТО и на Западот, истакнал Кајтез.

Потполковникот Каран тврди дека е грешка да се поврзуваат тие луѓе со набљудувачи, бидејќи можеби токму тие биле оние кои можеле да ја кренат фабриката во воздух.

– Можно е тие да биле всушност изведувачите. Не треба веднаш да се врзат за Полска, бидејќи можно е да се дел од некоја помоќна разузнавачка служба, изјавил потполковникот.

ПОЛСКИ ШПИОНИ УАПСЕНИ ВО ЧАЧАК!

Според информациите, Ј.Л.(26) и К.Ј.(42) ги снимале пристапните патишта и ја фотографирале познатата компанија, која е една од најважните во синџирот на српската наменска индустрија.

Кога припадниците на службата за безбедност почнале да им приоѓаат, тие почнале да бегаат, но биле фатени и задржани во просториите на фабриката до доаѓањето на полицијата.

Утврдено е дека дошле во Чачак на 8 мај, а во нивните мобилни телефони биле пронајдени снимки од пристапните патишта на фирмата „Слобода“ АД, како и две фотографии од внатрешноста на овој воен објект.

Невешто се бранеле дека само ја фотографиралеа природата и не знаеле дека се работи за воена фабрика.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

ДИК ги објави резултатите: Ѓукановиќ е фаворит…

Државната изборна комисија на Црна Гора на…

Француската полиција “европски” уапси 101 демонстрант на…

Бројот на уапсени на демонстрациите во Париз…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…

Арсовска гради мега-парк од 30.000 метри квадратни…

Започнува изградбата на новиот мега-парк во Чаир…