Објавено на:

Србија гласа: Претседателски, парламентарни и локални избори утре во соседната држава

t

Во Србија утре е ден за гласање. Граѓаните ќе гласаат на претседателски, парламентарни и локални избори.

Како што јавуваат српските медиуми, изборите ќе ги следат и рекорден број набљудувачи, околу 5.218. ОЕБС ќе има 265 набљудувачи од 41 држава.

Претседателот на Републичката изборна комисија Владимир Димитријевиќ за РТС изјавил дека се е подготвено за отворањето на избирачките места. Според него, извршено е предавањето на изборниот материјал.

На шеф на државата и за народните избраници ќе гласаат 6.502.307 граѓани.

Сите избирачки места ќе бидат обезбедени и ќе има контролори.

Првите преелиминарни резултати РИК ќе ги соопшти 24 часа по затворањето на избирачките места, односно во понеделник до 20 април.

Рокот за конституирање на парламентот е 30 дена од објавувањето на конечните резултати, по што почнува да тече рокот од 90 дена за формирање на влада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија најави најголема изложба на оружје и…

Минисерството за одбрана на Србија ќе организира…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…

Курти ги покани Србите во Косово да…

Косовскиот премиер Албин Курти ги повика Србите…