Објавено на:

Србија набавува 12 од најновите британски воени авиони „Тајфун“

t

Србија преговара со Велика Британија за купување на 12 „тајфуни“.

Овој авион е еден од најнапредните повеќенаменски борбени авиони од новата генерација на светскиот пазар. Беше косоздаден од неколку европски земји, предводени од Велика Британија, но првенствено се води како британски.


Според податоците на светските воени и воздушни портали и списанија, „тајфунот“ прикажал исклучително добри перформанси во реални услови. Има напредни системи и намалена видливост за непријателските сензори. Серискиот стандард на „тајфун“ се заснова на погонот со два мотори „Еуроџет ЕЏ200“.

Како што објаснува воениот аналитичар Владе Радуловиќ за весникот „Ало“, „тајфунот“ игра улога на класичен борбен авион.

Станува збор за повеќенаменски борбен авион од четврта генерација, кој е создаден како резултат на соработката меѓу Обединетото Кралство, Шпанија, Германија и Италија. Станува збор за авион кој може да врши повеќенаменски улоги и дејствија на цели на копно и море, но и на цели во воздух, па затоа е класична ловечка улога – истакнува Радуловиќ.

Првиот лет на прототипот од кој е развиен „тајфунот“ е реализиран на 27 март 1994 година, а во оперативна употреба е пуштен на 4 август 2003 година. Проектот „Тајфун“ е најголемата европска програма за воена соработка во високиот технолошкиот сегмент.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Светиот апостол и евангелист Јован Споменот на…

Лукаревска: Не е патриотски да се бараат…

Треба да има лидерска средба, но на…

Унгарија предлага ембарго на поморските пратки руска…

Унгарскиот министер за надворешни работи рече дека…

Борел: Храната ќе станува се поскапа

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, уште…