Објавено на:

Србија не ја почитува одлуката на ЕУ за мерките за борба против тероризмот

t

Србија е единствената земја-кандидат за членство во ЕУ од Западен Балкан што не ја усогласила одлуката на Советот на ЕУ за спроведување на посебни мерки во борбата против тероризмот, јави БЕТА.

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел објави дека на 18 јули 2022 година Советот на ЕУ ја усвоил Одлуката 2022/1241, со која се укинува претходната одлука на Советот и се ажурира списокот на лица, групи и субјекти на кои се применуваат посебни мерки во борбата против тероризмот.

Србија е единствената земја-кандидат за членство во ЕУ на Западен Балкан која не ги почитуваше четирите одлуки за рестриктивни мерки донесени од Советот на ЕУ во јули поради Украина, како и со одлуката на Советот на ЕУ за рестриктивни мерки против Иран донесена во јуни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рама им се пожали на ОН за…

Албанскиот премиер Еди Рама го повика Собранието…

Владиката Партениј одлучуваше на гробот на Пресвета…

На гробот на Пресвета Богородица во Гетсиманија,…

Малолетник нападнат од осум лица во Центар

На 24.09.2022 во 02.30 часот во СВР…

Вардар подобар од Алкалоид

Македонскиот шампион потешко од очекувањата го совлада…

Србите во Косово секојдневно ја чувствуваат политиката…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија,…