Објавено на:

Србија се вооружува: Ќе купуваат турски “Бајрактари”

t

Србија купува турски „Бајрактари“.

Србија ќе купи беспилотни летала „Бајрактар“ од Турција, најави претседателот Александар Вучиќ, додавајќи дека за тоа разговарал со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган.


„Пред два дена побарав „Бајрактар“ и добив ветување од турскиот претседател Ердоган дека ќе добиеме можност да ги купиме тие беспилотни летала“, рече Вучиќ.

По воената вежба на Армијата на Србија со борбено гаѓање „Огнен штит 2022“, Вучиќ изјави дека Србија ќе мора да продолжи да ги зајакнува хеликоптерските единици како и управувањето со беспилотни летала.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија ќе има најмодерна заштита од град…

Природните непогоди, од почетокот на пролетта, многупати…

Хркаловиќ се враќа во домашен притвор: Детали…

Поранешниот државен секретар во МВР Дијана Хркаловиќ…

Шолц: Западен Балкан може да му верува…

Германија ќе продолжи да ги поддржува земјите…

Шарл Мишел: На ЕУ и треба Западен…

Претседателот на Европскиот совет – Шарл Мишел…

Старлета и водителка земале по 200 евра…

По неколкумесечна истрага поради сомневање дека се…