Објавено на:

Србија ќе помага во обнова на украинските градови

t

Србија ќе учествува во обновата на украинските градови, најави шефот на државата, Александар Вучиќ за време на средбата со украинскиот амбасадор Володимир Толкач.

Вучиќ жали за ситуацијата во Украина и вели дека Србија е „посветена на почитувањето на принципите на територијалниот интегритет и суверенитет на државите како еден од основните принципи на меѓународното право“, пренесува Н1. Тој рече дека Србија го почитува територијалниот интегритет на Украина. Вучиќ кажа дека Србија ги обезбедила најдобрите можни услови за бегалците од Украина, како и сите права на дозволи за престој и работа. Претседателот на Србија најави дека наскоро со Толкач ќе ги посети украинските бегалци во Србија. Но, Србија е една од ретките земји која не воведе санкции за Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Србија објавен Речник на македонски глаголи

 По повод 75-годишнината од универзитетската настава по…

Нема мир: И Албанците од јужна Србија…

Албанците кои живаат во трите општини на…

Ништо од поддршката: Германија нема да ѝ…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека неговата…

Зеленски призна: Ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави синоќа…

“Тешко на Русите”: Украинците тврдат дека уништиле…

Украинската војска денеска преку објава на Фејсбук…