Објавено на:

Србија ќе ја храни и Албанија: Еди Рама се заблагодари на “Отворен Балкан”

t

Албанскиот премиер Еди Рама изрази дека благодареност на иницијативата „Отворен Балкан“ за започнувањето разговори со Србија за да ги добие Албанија претходно договорените количества пченица, пренесува Репортерс.

„Преговараме со Србија да извлечеме дел од пченицата што нашите бизнисмени ја договорија таму (во Србија). А тоа ќе го направиме благодарение на „Отворениот Балкан“. Тоа се фактите“, рече Рама.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бектеши: Ако потпишеме договор со Србија гасот…

Доколку се потпише договорот со Србија, „ќе…

Рама: Русите што не сакаат да војуваат…

Премиерот Еди Рама изјави дека руските граѓани…

Брнабиќ: Србија не е неутрална, ја осудуваме…

Српската премиерка Ана Брнабиќ вели дека на…

Тешко нив: Ковачевски го предлага Фрчковски да…

Премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на прашање како…

Европратеници: Нема ЕУ за Србија ако не…

Дел од пратениците во Европскиот парламент сметаат…