Објавено на:

Средба на претседателот Пендаровски со амбасадорките на Украина и Швајцарија

t

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими амбасадорките на Украина и на Швајцарија во земјава, Наталија Задорожњук и Вероник Улман Марти.

Како што информираат од Кабинетот на претседателот, Пендаровски бил информиран за активностите и понатамошните чекори кои се преземаат со цел помош, поддршка и обнова на Украина, како и на одредени региони, градови и индустрии погодени од војната.

– Во таа насока претседателот беше запознаен со претстојната Конференција за обновување на Украина, која ќе се одржи во Лугано, Швајцарија, на 5 и 6 јули годинава, на заедничка иницијатива на украинскиот претседател Владимир Зеленски и швајцарскиот претседател Игнацио Касис, а на која ќе биде претставен Планот за обнова и развој на Украина, со цел надминување на последиците од војната и избегнување на општествено – економска криза од поголеми размери, соопштуваат од Кабиентот на претседателот Пендаровски.

Претседателот Пендаровски, како што посочуваат, се заблагодарил за упатената покана за учество на Конференцијата и посочил дека европската солидарност и јакнењето на меѓусебното партнерство е клучно во процесите за обнова на Украина и повторно воспоставување на мир, безбедност и стабилност на европскиот континенет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Дискусија за заедничко дејствување против климатските промени…

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати…

Ковачевски: ДПМНЕ го кочи европскиот пат на…

Одговорноста има име и презиме, тоа е…

Евроамбасадорот Гир му го презентира Извештајот на…

Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска му го презентира…

Пендаровски се сретна со Фон дер Лајен,…

Како што соопшти прес-службата на претседателот, тие…