Среден век: Пожар го стопира возот Прилеп-Битола

t

Регионалниот ЦУК Битола извести дека при пожарот во атарот с.Беранци, во Општина Могила, каде што гореле нискостеблеста вегетација и стрништа, пругата била оштетена на повеќе места.

Информацијата е добиена од ТППЕ-Битола и веднаш дежурните од ЦУК ги информирале СВР-Битола и надлежните од „Железници на Република Македонија транспорт АД – Скопје“.

По брзата проверка на железничката пруга, од вчера попладне од 17:42 часот железничкиот сообраќај е во прекин на делницата помеѓу Битола и Прилеп, а патничкиот воз 643 е на станицата во Прилеп и не сообраќа.

ЦУК примил известување од „ЖРС Македонија транспорт АД – Скопје“ дека другиот железнички (патнички и товарен) сообраќај се одвива нормално.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Среден век: Пожар го стопира возот Прилеп-Битола

Регионалниот ЦУК Битола извести дека при пожарот во…

Трагедија: Неготинец почина откако воз удри во…

На 08.09.2022 во 02.00 часот пријавено е…

Протестите продолжуваат: Возовите ќе бидат блокирани и…

Откако утрово од страна на надлежните беше…

Несреќа во Прилеп: Воз удри во автомобил

Во Полициската станица Прилеп вчера во 17.…

(Видео) Гореше локомотива кај Кукуричани: Лугето го…

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна…