СРПСКАТА ЛИСТА ТВРДИ: НАЈМАЛКУ ДВАЈЦА СРБИ СЕ УБИЕНИ ОТКАКО СЕ ПРЕДАЛЕ!

t

Српската листа денеска во името на целиот српски народ од Косово изрази длабоко сочувство до семејствата на загинатите Срби и припадникот на косовската полиција во вчерашниот трагичен настан во селото Бањска и најавува дека ќе бараат истрага бидејќи најмалку двајца Срби, според нив, биле ладнокрвно убиени откако се предале.


Од Српската листа велат дека ќе побараат истрага за убиството на најмалку двајца Срби кои, како што посочуваат, биле ладнокрвно убиени иако се предале.


„Ја прашуваме меѓународната заедница зошто ЕУЛЕКС не учествуваше во операцијата, туку само полицијата на Курти? Ги повикуваме сите на мир и воздржаност, бидејќи е неопходно што поскоро да се врати мирот на нашите улици и во оваа смисла ние Итно треба КФОР и ЕУЛЕКС да се распоредат на север и да спречат понатамошна ескалација на ситуацијата и политичка злоупотреба на овој трагичен настан“, наведуваат од Српска листа.
Напоменуваат и дека повеќе од една година предупредуваат дека режимот во Приштина врши притисок врз Србите и дека секој ден ја ескалира ситуацијата и со провокации предизвикува реакции кај луѓето.
„Безброј пати баравме од КФОР да ги распореди своите сили и да дејствува превентивно, баравме од меѓународната заедница да го ограничи Курти, секогаш повикувавме на мир… но залудно. За жал, се случи она што го посакуваше Курти“, се заклучува во изјавата на Србинот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Косовско обвинителство: Фалсификуваните евра се печатени во…

Специјалното обвинителство на Република Косово, по запленувањето…

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

Дачиќ: Да не ни се држат лекции…

Замолувам да не ни се држат лекции…

(Видео)Урнебесна монтажа, како Маск стана Србин?

„Имаше многу дискусии за тоа дали сум…

(Видео+Фото) Протести во Приштина, полицијата со шок…

Денес имаше демонстрации во Приштина. Полицијата се…