Објавено на:

Српските медиуми гневни: Меѓу “кучињата” кои се борат во Украина има и Хрвати

t

Меѓу т.н кучиња на војната кои се борат во Украина има и Хрвати, пишуваат српските медиуми. Конкретно, 2439 Хрвати се борат во единицата „Азов“ која мораше да се предаде на руските власти.

Проценките се дека досега околу 300.000 платеници се приклучиле во војната во Украина борејќи се на двете страни.


Од земјите од регионот, платеници има и од Косово кои имаат големо искуство во војната против Србија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија ќе има најмодерна заштита од град…

Природните непогоди, од почетокот на пролетта, многупати…

Хркаловиќ се враќа во домашен притвор: Детали…

Поранешниот државен секретар во МВР Дијана Хркаловиќ…

Шолц: Западен Балкан може да му верува…

Германија ќе продолжи да ги поддржува земјите…

Официјално: Од 1 јануари 2023 година Хрватска…

На денешниот состанок на Европскиот Совет, Хрватска…

Прв случај на мајмунски сипаници и во…

Потврден е првиот случај на лице заразено…