Објавено на:

Српски композитор: Го повикувам НАТО да се самораспушти

t

САД треба да престанат со индиректната агресија против Русија, а НАТО, по чија вина се случија бомбардирањето на Либија и Југославија, треба да се распушти, изјави во саботата за РИА Новости истакнатиот српски активист и композитор Милош Рајчковиќ.


„Живеам во Њујорк, а денес сум тука да протестирам против војната на САД против Русија. Го повикувам и НАТО, кој се состои од земји кои ја бомбардираа Србија пред 24 години, да се распушти“, рече Рајковиќ за време на антивоениот митинг темпиран да се совпадне со комеморацијата на 20-годишнината од американската воена инвазија на Ирак.

Активистот додаде дека алијансата е одговорна и за уништување на државноста на земји како Либија и Ирак.

„Затоа, според мене, средствата што САД ги трошат за финансирање на воената машина треба да се насочат кон образованието и подобрувањето на животот на Американците. Животниот стандард во земјата паѓа, ние всушност живееме во сиромаштија. ” тој рече.
Рајчкович се изјасни и за правото на регионите на самоопределување, наведувајќи ги како пример териториите кои станале дел од Русија како резултат на волјата на народот.

„Да се ​​надеваме на најдоброто, вклучително и постигнување мир во Украина – за повеќето од него, вклучително и оние што зборуваат руски“, повика српскиот активист.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србите џабе се бунат: Крајната цел на…

Претседателката на Косово, Вјоса Османи денеска разговараше…

Уште Ердоган да одобри и готово: Шведскиот…

Членовите на Риксдагот, односно шведскиот еднодомен парламент…

Петровска на средби со високи претставници на…

Министерката за одбрана на Македонија, Славјанка Петровска,…

Македонија издвоила поголем процент од БДП за…

Заедничката цел на членките на НАТО да…

Ќе нè напаѓа некој? Столтенгерг ги повика…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска…