Српски пратеник: Време е да го преиспитаме односот со ЕУ

t

Пред се, потребно е редефинирање на односите меѓу Република Србија и Европската Унија и нивно поставување на реална основа, што значи конечно да се излезе од самозаробувањето во европските интеграции кои доживеаа колапс, пратеникот и изјави денеска претседателот на “Двери” Бошко Обрадовиќ.


Имајќи ја предвид неуспешната интеграција во ЕУ по 23 години од јавно прокламираната цел за влез на Србија во полноправно членство во ЕУ, како и променетиот контекст на европската интеграција, запирањето на процесот на проширување и се посилната политика на условување Институциите и функционерите на ЕУ кон Србија, новата надворешна политика на Србија треба да ги забележи овие факти и да се сврти кон билатерална соработка со ЕУ како организација, без условно членство, како и со поединечни земји-членки на ЕУ во оние области каде што има заемен интерес, додаде Обрадовиќ.


„Треба да се развијат посебни и привилегирани пријателства и партнерства со сите земји кои не ја признаа независноста на т.н. Косово. Србија треба да се залага за соработка во рамките на Европската економска област, без никакви политичко условувања и во заеднички интерес“, посочи Обрадовиќ на тркалезната маса „Надворешната политичка позиција на Србија денес – елементи за нова надворешна политика“ организирана од Српското движење Двери и Српската партија Заветници одржана во Народното собрание.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

Унгарија не поддржува почеток на преговори за…

Унгарија нема да го поддржи предлогот на…

Дачиќ: Да не ни се држат лекции…

Замолувам да не ни се држат лекции…

Будимпешта: Ќе ја продолжиме соработката со Русија…

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер…

(Видео)Урнебесна монтажа, како Маск стана Србин?

„Имаше многу дискусии за тоа дали сум…