Објавено на:

ССМ утре три часа ќе протестира пред МТСП

t

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) информира дека и утре продолжуваат со штрајкот и блокадите на улиците во главниот град. Од таму информираат дека утре ќе бидат пред Министерството за транспорт и врски.

-Согласно Одлуката на Штрајкувачкиот одбор – Претседателството на ССМ на 28.06.2022 година од 10 часот до 13 часот ќе застанеме на платото пред Министерството за труд и социјална политика, соопштија од ССМ.

Рано утрово ССМ го блокираше влезот на Скопје кај раскрсницата во Автокоманда, каде беа поставени и шатори на самиот булевар.

-Во знак на револт и поддршка на нашите колеги работници кои штрајкуваат на своите работни места за време на работното време да и кажеме јавно и јасно на централаната власт и локалната дека сме спремни да одиме до крај. До крај значи 2.806 денари усогласување на платата од 1 јули, К-15 и нов Колективен договор, побара уште еднаш претседателот на Синдикатот, Дарко Димовски.

Денеска беше четврти ден на генералниот штрајк на јавниот сектор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Социјалните мрежи горат по вчерашното реми: Од…

Социјалните мрежи вријат откако Македонија вчера ѝ…

Добро утро со Инфомакс: Наше знаме е…

Добро утро Македонци, денеска ви го пренесуваме…

ССМ поднесе до Собранието предлог за намалување…

Сојузот на синдикатите на Македонија поднесе предлог…

МТСП ќе ги разгледа барањата на пензионерите

Министерката за труд и социјална политика, Јованка…

Руски зборник од 1849 година: Македонскиот јазик…

Во време кога се врши атак врз…