ССМ ќе бара оставка од сите пратенци кои нема да гласаат за зголемување на платите во јавниот сектор

t

Јавно ќе бараме оставка од тие пратеници кои што ќе дигнат рака за „не“ на работниците во Комисијата за финансирање и буџет. Работникот денеска очекува да го изгласате амандманот за линеарно покачување на платите од 2806 денари. Доколку не се случи тоа јавно со име и презиме ќе ги објавиме имињата на сите пратеници, изјави претседателот на ССМ, Дарко Димовски од пред Собранието.

-Апелирам до Собранието без проблеми да му помогнеме на работникот и да го изгласаме амандманот поднесен од Сојузот на синдикати на Македонија. Ние продолжуваме со штрајкот. Ние денес бараме пари за леб, за плаќање на сметки и за издржување на семејствата. Секој ден ќе излегуваме со работниците на улица рамо до рамо, појасни Димовски за штрајкот во јавниот сектор.

-Преговораме со 5 општини и 12 комунални претпријатија за линеарно зголемување на платите, додаде Димовски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пратениците заминаа на одмор, ќе продолжат со…

Собранието на Република Македонија во рамки на…

ССМ: За минимум нормален живот на едно…

Владата да донесе одлука за зголемување на…

Џафери “ги пеел” лидерите на политичките партии:…

Собранискиот спикер Талат Џафери денеска по 79.…

Толкава партија, а како се резилат: Ако…

Пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, вчера потпишаа…

Божиновски: Би ве колнел ама нема поголема…

Божидар Божиновски ги нарече пратениците кои гласаа…