Стефанос Каселакис е новиот лидер на Сириза

t

Поранешниот министер и новодојденец на грчката политичка сцена Стефанос Каселакис (35) го презеде раководството на грчката левичарска партија Сириза, главната опозициска партија која се надева дека ќе се опорави од тешкиот изборен пораз што го претрпе оваа година.

Сириза дојде на власт во 2015 година во екот на грчката должничка криза, но загуби на изборите во 2019 година и во јуни годинава во конкуренција со конзервативната партија Нова демократија, пренесува Ројтерс.

Стефанос Каселакис е адвокат, поранешен соработник на „Голдман Сакс“, глобална инвестициска банкарска групација, транспортен претприемач и поранешен министер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силен земјотрес во Грција

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според…

(Видео) Македонска народна музика ечи низ улиците…

Низ улиците на Солун ечи народна македонска…

АЈ НА ЗДРАВЈЕ ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА

Грчко вето за пристапните преговори на Албанија. …

Грчкиот премиер збесна откако Велика Британија ненадејно…

Атина изрази „навреденост“ од премиерот Риши Сунак…

Грците го прекинаа транспортот на руската нафта…

Група големи грчки бродски компании ги суспендираа…