Објавено на:

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за последиците од прогласување на Русија за “спонзор на тероризмот”

t

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес за последиците од прогласувањето на Русија за „спонзор на тероризмот“.

Стејт департментот тајно го предупредил американскиот Конгрес за проблемите до кои би довело прогласувањето на Русија за „земја спонзор на тероризмот“, пишува весникот „Политико“.

Според „Политико“, во случај САД да ја прогласат Русија за „спонзор на тероризмот“, ќе бидат во опасност мултилатералните договори од Истанбул за укинување на ограничувањата за испорака на руски производи и соработката со Русија во извозот на украинско жито.

„Нема гаранции дека Русија ќе го почитува договорот по таков директен напад врз САД“, пишува весникот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Меѓународен скандал: Русија го УАПСИ јапонскиот…

ФСБ го приведе јапонскиот конзул Мотоки Тацунори…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…