Објавено на:

Стејт департментот ја демантира Турција: Нема услови за членство на Финска и Шведска во НАТО

t

Турција не упати никакви посебни барања во замена за поддршка на Шведска и Финска да влезат во НАТО, соопшти Стејт департментот.

Блумберг, во меѓувреме, објави дека Анкара поставила неколку барања, вклучувајќи:

– повторно влегување во програмата Ф-35

– одобрување на нов пакет за набавка на американски борбени авиони Ф-16

– заштита од санкции поради купување на руски системи за противвоздушна одбрана С-400

– Шведска и Финска да ја прогласат Курдистанската работничка партија за терористичка организација

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тензично: Поради “опасни нивоа на верска нетолеранција…

Турција издаде предупредување за патување во европските…

САД контра Турција: Шведска и Финска се…

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс, изјави…

НАЈНОВА ВЕСТ: Трилатералните преговори со Шведска и…

Трилатералните преговори за прием на Шведска и…

НАТО “мало сутра”: Турција ја обвини Шведска…

Министерството за надворешни работи на Турција ја…

Ердоган: Ако сакаат Финска и Шведска во…

Шведска и Финска мора да екстрадираат до…