Објавено на:

Стејт департмент: Блинкен позитивен на коронавирус, немал близок контакт со Бајден

t

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен е позитивен на коронавирусот и има благи симптоми, соопшти Стејт департментот.

Хина ја пренесува Белата куќа во веста дека дека американскиот претседател не бил негов близок контакт.

„Државниот секретар ќе се изолира дома и виртуелно ќе работи. Тој со нетрпение очекува да се врати во Стејт департментот и да ги продолжи своите должности и патувања што е можно поскоро“, се наведува во соопштението на Стејт департментот.

Шефот на американската дипломатија беше целосно вакциниран, вклучително и со засилена доза, а неколку дена не се видел ни со претседателот Џо Бајден.

-Американскиот претседател не се смета за близок контакт на Блинкен, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА НЕВИДЕНА: Функционер на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се…

Партијата како организација нема помогнато за уставобранителите,…

,,ЌЕ ИМ ДАДЕМЕ ПАРИ АКО ОДАТ НА…

Повеќето од нив можеби немаат финансиски или…

Груевски беше преголем за овој народ: Направи…

Груевски придаваше вредност на секоја пора од…

(Видео) Бербок на Мицкоски му кажала дека…

За целата ситуација во опозицијата јас го…

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…