Објавено на:

Столтенберг: Безбедноста и стабилноста на Западен Балкан се важни за НАТО

t

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата целосно ја почитува политиката на воена неутралност на Србија.

Столтенберг во интервју за подгоричка „Побједа“ рече дека Србија како суверена нација има право да го избере својот пат и дека НАТО е посветен на градење силно партнерство со неа.

На прашањето како ја гледа реториката на српскиот претседател Александар Вучиќ, Столтенберг одговори дека води редовен дијалог со претседателот Вучиќ и со другите лидери во регионот.

Се соочуваме со заеднички безбедносни предизвици, а партнерството со НАТО може да донесе вистинска корист за Србија и нејзините граѓани, но и за поширокиот регион“, рече Столтенберг.

Тој потсети дека во 2020 година се одбележаа 15 години од потпишувањето на Србија на НАТО Партнерството за мир.

Столтенберг посочува дека НАТО работи со Србија на реформирање на безбедносните сили и институции и на обука на српските офицери за учество во меѓународните мировни вежби.

Тој потсети дека Србија соработувала со НАТО на обука на ирачки воени лекари и дека пред само неколку години била домаќин на најголемата вонредна вежба на НАТО, чија цел е подобро да се подготви за справување со природни катастрофи како што се поплави и шумски пожари.

Така што нашата соработка донесе вистински придобивки и со нетрпение го очекувам нашето континуирано партнерство“, истакна Столтенберг.

На прашањето што гледа како поголем безбедносен предизвик за регионот – ситуацијата во БиХ или статус кво на Косово и Метохија и недостатокот на напредок во дијалогот Белград-Приштина, Столтенберг рече дека НАТО ќе продолжи да ја промовира стабилноста, безбедноста и ко- операција во регионот, мисиите на КФОР на Косово и Метохија под покровителство на ОН и канцелариите на Алијансата во Сараево и Белград.

Тој истакна дека соработката со Европската унија останува суштинска за соработката со НАТО и дека Алијансата ќе продолжи да работи со Унијата за зачувување на стабилноста и поддршка на реформите.

Кога станува збор за БиХ, Столтенберг оцени дека нејзините уникатни структури се важни за стабилноста на земјата, особено на вооружените сили.

Тој смета дека секој обид за слабеење на институциите на државно ниво само ќе ја поткопа безбедноста на Босна и Херцеговина и ќе има негативни последици за нејзината економија и регионалната стабилност.

Значи, ние сме целосно посветени да продолжиме да ги поддржуваме сите напори за унапредување на реформите и обезбедување на ефикасно функционирање на државните институции“, рече Столтенберг.

Тој ги повика политичките лидери да работат конструктивно и, како што наведе, „да покажат политичка волја за добробит на сите во Босна и Херцеговина за унапредување на евроатлантските аспирации“.

На прашањето дали НАТО има механизми за спречување дополнителни тензии, освен преку мисијата КФОР и преку соработка со вооружените сили на БиХ, Столтенберг рече дека НАТО е единствениот трансатлантски форум за консултации и одлуки за сите прашања што ја засегаат нашата заедничка безбедност.

Управувањето со кризи е и ќе биде една од нашите основни задачи. Безбедноста и стабилноста на Западен Балкан се важни за НАТО“, нагласи Столтенберг.

Тој изјави дека Алијансата иднината на регионот ја гледа во евроатлантска соработка и интеграција на оние кои тоа го сакаат и дека е решена да им помогне на земјите од регионот да ги спроведат реформите за доброто на своите граѓани.

Тој додаде дека тоа не е лесен пат и дека бара вистинска посветеност и вистински напредок во реформите и помирувањето, но дека тоа е можно, што, според него, го покажале Црна Гора и Македонија.

Тој ги повика сите лидери во регионот да покажат посветеност на реформите и помирувањето, додавајќи дека тоа е клучно за консолидирање на стабилноста во регионот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најантимакедонската партија во Бугарија протестира против НАТО…

Бугарската полиција денеска се судри со приврзаниците…

(Видео) Крмов: Левица е против НАТО, даваме…

Пред да влеземе во НАТО имавме посилна…

ЕУ: Будно ја следиме ситуацијата во Косово,…

Европската унија внимателно ги следи неодамнешните настани…

Москва: Воените вежби на НАТО се подготовка…

Планираните воени вежби на НАТО во 2024…

Столтенберг и Мили согласни: Мора да се…

Двајцата топ западни официјални лица рекоа дека…