Објавено на:

Столтенберг: Европа не видела воjна од ваков обем со децении

t

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека настаните во Украина се „инвазија од големи размери“, која ја предвиде западната разузнавачка служба. Тој додаде дека Европа со децении не видела „војна“ од такви размери.
„Гледаме масовна инвазија на Украина во полн обем. „Токму она што нашата разузнавачка служба го предвидува со месеци, така што не е нешто неочекувано“, изјави Столтенберг за Си-Ен-Ен по повод руската специјална операција за демилитаризација на Украина.
Рускиот претседател Владимир Путин во четвртокот наутро објави дека донел одлука за специјална воена операција за демилитаризација на Украина. Тој во телевизиското обраќање до Русите рече дека околностите „бараат решителна и итна акција“ и дека народните републики во Донбас и се обратиле на Русија со барање за помош.
Според рускиот лидер, целата одговорност за крвопролевањето ќе биде на совеста на владејачкиот режим во Украина. Тој ја повика украинската армија да не ги почитува криминалните наредби на украинските власти, да го остави оружјето и да си оди дома.

Руското Министерство за одбрана подоцна истакна дека руските вооружени сили не извршиле ракетни, воздушни или артилериски напади врз украинските градови: воената инфраструктура, објектите за противвоздушна одбрана, воените аеродроми и авијацијата биле онеспособени со високопрецизно оружје.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин во разговор со Макрон и Шолц,…

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со францускиот…

CNN: САД ќе испрати во Украина ракетни…

Според извори на телевизијата, администрацијата е расположена…

(Видео) Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол

Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол, изјави…

Украинската проруска црква се одвои и прогласи…

Украинската православна црква Московски Патријархат, ги прекина…

Украина го спречи обвинетиот Порошенко да учествува…

– Поранешниот украински претседател Петро Порошенко се…