Објавено на:

Столтенберг: НАТО масовно ќе го зголеми бројот на своите воени сили

t

НАТО масовно ќе го зголеми бројот на своите воени сили со над 300.000, изјави во понеделникот генералниот секретар Јенс Столтенберг.

„Ќе ги трансформираме силите за одговор на НАТО и ќе го зголемиме бројот на нашите сили за висока готовност на над 300.000“, им рече тој на новинарите пред самитот на НАТО во Мадрид подоцна оваа недела во Мадрид.

На самитот во Мадрид, НАТО ќе го смени ставот за Русија кој во последната стратегија на алијансата од 2010 година сè уште беше опишан како стратешки партнер.

„Тоа нема да биде случај во стратешкиот концепт што ќе го договориме во Мадрид“, рече Столтенберг.

„Очекувам дека сојузниците јасно ќе кажат дека Русија претставува директна закана за нашата безбедност, за нашите вредности, за меѓународниот поредок заснован на правила“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петровска: Најголема придобивка од НАТО е што…

Најголемата придобивка од членството на  Македонија во…

Вучиќ: Со кое право НАТО не’ бомбардираше…

Србија го поддржува територијалниот интегритет на сите…

НАТО е “подготвено да дејствува” во случај…

Заменик-командантот на мировната мисија на НАТО, КФОР…

(Видео) Жители на романско село го блокираат…

Жителите на село во Романија го блокираат…

Литванија ќе бара да се распореди НАТО…

Литванија ќе бара распоредување на бригада на…