Објавено на:

Столтенберг: На Путин е да ја заврши војната, а ние сме спремни да ја поддржуваме Украина со години

t

НАТО се подготвува да го поддржи Киев „долго време“, се додека воениот конфликт во Украина трае „месеци и години“, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Говорејќи на самитот на младите во Брисел, Столтенберг рече дека во рацете на рускиот претседател Владимир Путин е да ја запре воената акција, бидејќи тој е оној „кој ја започна војната“. Затоа, рече Столтенберг, западните земји ќе продолжат да „вршат максимален притисок врз претседателот Путин да стави крај на војната“ со санкционирање на Москва и обезбедување економска и воена поддршка на Украина.

„Ситуацијата во Украина е многу непредвидлива и кревка, но постои апсолутна можност оваа војна да се одолговлекува и да трае со месеци и години“, објасни шефот на НАТО.

Земајќи го предвид овој факт, алијансата и нејзините сојузници „се подготвуваат да обезбедат поддршка во долг временски период и исто така да и помогнат на Украина да премине од старата опрема од советската ера кон помодерно оружје и системи според НАТО стандардите“, рече Столтенберг.

Тој нагласи дека таквата транзиција бара дополнителна обука на украинските сили и подобра координација на напорите меѓу земјите кои го поддржуваат Киев. Во тој контекст, тој го поздрави предлогот на САД да се одржуваат месечни разговори со сојузниците од внатре и надвор од НАТО за одбраната на Украина.

Претходно оваа недела, американскиот секретар за одбрана Лојд Остин призна дека со помошта на Киев, Вашингтон сака да ја види „Русија ослабена до тој степен што не може да ги прави работите што ги правеше за време на инвазијата на Украина“.

Москва постојано го предупредува Западот да не ја „пумпа“ Украина со оружје, тврдејќи дека таквите акции само ќе доведат до продолжување на воените акции и ќе создадат долгорочни проблеми во иднина. Кремљ, исто така, јасно стави до знаење дека сите испораки на воена опрема ќе се сметаат за легитимна цел кога ќе преминат во Украина.

Генералниот секретар на НАТО, исто така, рече дека Украина ќе остане „високо ценет партнер на НАТО“ и дека алијансата ќе ги поддржи „евроатлантските аспирации на Киев“. Сепак, Столтенберг јасно стави до знаење дека какви било конкретни преговори во врска со кандидатурата на Украина за членство во НАТО ќе бидат можни само кога ќе заврши воениот конфликт.

Москва го наведе потенцијалното членство на Украина во НАТО и проширувањето на алијансата на исток како една од клучните причини за започнување на нејзината воена операција. Русија ги гледа ваквите настани како директна закана за нејзината безбедност и инсистира на неутрален статус на Украина. По рунда преговори, Киев бара меѓународни безбедносни гаранции во замена за неутрален статус. Засега, преговорите меѓу Русија и Украина се очигледно закочени. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров неодамна ги обвини Лондон и Вашингтон дека му порачале на Киев да се повлече од претходно постигнатите договори со Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Ќе нè напаѓа некој? Столтенгерг ги повика…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска…

Нуклеарна војна во најава? Путин и Шојгу:…

Русија ќе биде принудена да реагира доколку…

„Југословенско сценарио“ вели Москва за намерата на…

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на…

Повторно контра сите во ЕУ: Унгарија нема…

Унгарија не сака да испраќа муниција во…