Објавено на:

Столтенберг: Ситуацијата во Украина може да излезе од контрола, НАТО сака да се погрижи да не се прелее преку границите

t

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во вторникот изјави дека има веродостојни извештаи дека Русија цели на цивили во Украина и ја повика Москва да го прекине конфликтот, ветувајќи и дека нема да дозволи тој да се прошири.

„Ние имаме одговорност да обезбедиме конфликтот да не ескалира и да не се прошири надвор од Украина“, рече Столтенберг. „Ќе ја заштитиме и браниме секоја педа од целата сојузничка територија“, додаде тој.


Ситуацијата во Украина може да излезе од контрола, НАТО сака да се погрижи да не се прелее преку границите, додаде Столтенберг.

Зборувајќи заедно со претседателот на Летонија Егилс Левитс, Столтенберг рече дека руската инвазија предизвикува ужасни страдања и дека хуманитарното влијание е разорно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хаос во Барселона: Се судрија два воза,…

Едно лице загина, а 85 се повредени…

Села: Мислам дека ќе имаме избори во…

Вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на…

ЕУ одобрува дополнителни 500 милиони евра за…

Министрите за надворешни работи на ЕУ се…

(Фото) Украинско Арачиново: Повредените војници од Азовстал…

Автобуси со заробени милитанти од полкот „Азов“…

Секој со своја желба: Села бара осум…

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села…