Објавено на:

Столтенберг: Ситуацијата во Украина може да излезе од контрола, НАТО сака да се погрижи да не се прелее преку границите

t

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во вторникот изјави дека има веродостојни извештаи дека Русија цели на цивили во Украина и ја повика Москва да го прекине конфликтот, ветувајќи и дека нема да дозволи тој да се прошири.

„Ние имаме одговорност да обезбедиме конфликтот да не ескалира и да не се прошири надвор од Украина“, рече Столтенберг. „Ќе ја заштитиме и браниме секоја педа од целата сојузничка територија“, додаде тој.


Ситуацијата во Украина може да излезе од контрола, НАТО сака да се погрижи да не се прелее преку границите, додаде Столтенберг.

Зборувајќи заедно со претседателот на Летонија Егилс Левитс, Столтенберг рече дека руската инвазија предизвикува ужасни страдања и дека хуманитарното влијание е разорно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…

Захариева: Западот го дели светот на оние…

Западните земји се уште имаат колонијален однос…

(Во живо) Тешка сообраќајна несреќа во Радишани

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва околу…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…