Објавено на:

Столтенберг стравува од ескалација на конфликтот во Украина напролет

t

Засега алијансата нема информации за инцидентот со нападите на воените аеродроми во Русија, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Тој додаде дека Алијансата стравува од ескалација на конфликтот во Украина во пролетта следната година.

„Немам информации за овие конкретни инциденти. Гледаме дека Украина води самоодбрана. Треба да го земеме предвид контекстот. Гледаме секојдневни руски напади врз украинските градови, критичната инфраструктура на Украина. И, се разбира, Киев има право на самоодбрана“, рече Столтенберг, кој учествуваше онлајн на настанот организиран од Фајненшл тајмс.

Столтенберг го повтори ставот на Алијансата дека НАТО „го поддржува правото на Украина како суверена држава на самоодбрана“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…

Не се доволни тенковите: Зеленски сега бара…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…