Објавено на:

Столтенберг: Украина може да победи во оваа војна

t

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг смета дека руската воена операција во Украина не оди според планираното.

Украина може да победи во борбата против руските сили, бидејќи ситуацијата на бојното поле не се развива според плановите на Москва, изјави генералниот секретар Столтенберг.


Обраќајќи им се на новинарите по неформалните состаноци на министрите за надворешни работи на блокот, Столтенберг рече дека главни теми на разговор се „силната поддршка за Украина, натамошното зајакнување на одвраќањето и одбраната на НАТО и долгорочните импликации од војната“, вклучително и идниот став на алијансата кон Русија.


Руската војна во Украина не оди како што планира Москва. Не успеаја да го освојат Киев. Се повлекуваат од околината на Харков, нивната голема офанзива во Донбас престана. „Русија не ги постигнува своите стратешки цели“, рече Столтенберг.

Тој додаде дека, спротивно на наводните желби на рускиот претседател Владимир Путин, Украина продолжува да се бори и дека „НАТО е посилна од кога било“ и дека САД и Европа се „цврсто обединети“.

„Украина може да победи во оваа војна. „Украинците храбро ја бранат својата татковина“, рече генералниот секретар на алијансата, додавајќи дека снабдувањето со оружје и друга поддршка од нејзините сојузници „прави вистинска разлика на бојното поле“.

Затоа, тврди Столтенберг, воениот блок треба да продолжи да ја поддржува Украина.

Генералниот секретар откри дека на јунскиот самит на НАТО во Мадрид, сојузниците ќе донесат „важни одлуки“, вклучително и оние кои имаат за цел зајакнување на одвраќањето и одбраната на алијансата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Германија ќе праќа уште хаубици во Украина

Германската влада планира да ги зајакне артилериските…

Американските дронови нема долго да издржат во…

Додека Вашингтон праќа беспилотни летала „Греј орел“…

Украина обвини пратеник дека работи за Русија

Главната домашна безбедносна агенција на Украина во…

(Видео) Русите вријат – Нашиот татко Бандера!…

„Нашиот татко - Бандера. На социјалните мрежи…