Објавено на:

Столтенберг: Хемиското оружје „целосно ќе ја промени природата на конфликтот“

t

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изрази загриженост дека Русија се обидува да ги обвини Украина и нејзините сојузници дека се подготвува да употреби хемиско оружје, и вели дека обвинувањето на другите е начин да се создаде изговор да го направат истото и самите.

Ваквите обвинувања против Украина и НАТО сојузниците се лажни, изјави Столтенберг, нагласувајќи дека каква било употреба на хемиско оружје „целосно ќе ја смени природата на конфликтот“ и ќе биде „еклатантно кршење на меѓународното право“ и крајно опасно.

Ќе влијае не само на луѓето во Украина, туку потенцијално и на НАТО земјите, поради ширењето на контаминацијата.

Столтенберг посочи дека Русија користела хемиски агенси во минатото – вклучително и во Солсбери. Ова прашање ја истакнува важноста од завршување на војната, вели тој, додавајќи дека „ова е опасна ситуација“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе се унапредуваат билатералните односи: Османи во…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска…

Зеленски: Неуништлив народ на неуништлива земја, слава…

Неуништлив народ на неуништлива земја! Денес го…

Конечно нешто нормално: Се подготвува нов Закон…

Законот за македонски јазик е веќе готов,…

Добро утро со Инфомакс: Не можете вие…

На денешен ден во 2018 година во…

Денеска се празнува Светиот Апостол Филип

Еден од дванаесетте апостоли. Роден е во…