Стотици илјади риби изумрeле од студот во Грција

t

Стотици илјади одгледувани риби угинаа од термички шок во Грција, откако интензивната зимска бура затрупа неколку делови од земјата со снег оваа недела.

Рибарите жалеа за големото уништување на потенцијалниот улов додека мртвите животни пливаа на површината на лагуната Ричо во Игуменица, на северозапад од земјата. Температурата на водата падна на нула степени Целзиусови додека снежната бура беснееше низ Грција.


„Уништувањето е огромно, се проценува дека има околу 50 тони угинати риби“, рече Јоанис Узуноглу, кој работи во државната рибна фарма.

„Во сите години додека снимам и мерам температури во околината, никогаш не очекував дека ќе имаме толку ниски температури“, изјави тој.

Земјите ширум Медитеранот се борат со екстремни климатски услови оваа недела бидејќи бурата Елпида, што значи „надеж“, предизвика студен воздух и предизвика серија снежни бури. Научник од Одделот за рибарство рече дека оградениот простор на фармата ја спречил рибата да плива во подлабока вода за да преживее.

„Тие загинаа од термички удар“, изјави Константинос Пердикарис по посетата на лагуната во вторникот. „На плитки длабочини реакцијата на воздухот е поинтензивна“, рече тој. Вообичаените температури во лагуната во овој период од годината се околу 7 ° C до 8 ° C.

Рибната фарма содржи повеќе од 600.000 риби од различни видови, но само платиките беа погодени бидејќи се чувствителни на ниски температури и не можат да преживеат под 4 ° C.

Вообичаено, рибите се ослободуваат во езерото во зима, но Узуноглу рече дека брзината и интензитетот на мразот дошле биле толку ненадејни што тие не биле во можност да го направат тоа на време.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонски автомобил падна во морето во Неа…

Автомобил со скопски регистарски таблички падна в…

Закани од Грција: Ќе го ракетираме Истанбул

Долго годишните спорови меѓу Турција и Грција…

Македонија, Грција и Албанија конечно ќе се…

С. Македонија, Грција и Албанија конечно ја…

Нема повеќе руски гас за Грција

Јужниот сосед веќе нема да добива руски…

Важна вест за сите кои ќе летуваат…

Во грчките води, во Егејското и Јонското…