Објавено на:

Стотици украински бегалци се подготвуваат да ја тужат британската министерка за внатрешни поради неажурна реакција околу нивните барања за визи

t

Министерката за внатрешни работи на Обединетото Кралство, Прити Пател, се соочува со масовна правна постапка поради одложувањата што оставија илјадници Украинци во ризик од траума и руски бомби, или во неизвесност во источна Европа.

Се подготвува колективна тужба во име на стотици Украинци кои поднеле барање да патуваат во ОК пред неколку недели, но чии случаи се заглавени во „хаотичен“ заостаток на визи, дознава Гардијан.

Добротворните организации, вклучително и „Спасете ги децата“ и Советот за бегалци рекоа дека програмата „Домови за Украина“ велат дека мора итно да се реагира бидејќи ги загрозува ранливите деца и додава „траума над постоечката траума“ од инвазијата на Русија.

Хроничните одложувања се надополнија со тоа што Министерството за внатрешни работи одобри многу визи, но не ги извести успешните апликанти. Владата во четвртокот призна дека била свесна за проблемот откако пратениците од целиот Заеднички дом изразија загриженост за семејствата кои чекаат до пет недели за вести за нивната апликација.

Според последните владини податоци, 59.000 луѓе добиле визи одобрени, но сè уште не пристигнале во ОК. Само 15% од 74.700 Украинци кои аплицирале според рутата за спонзорство стигнале до Британија.

Голем број од оние кои сè уште не пристигнале ќе бидат луѓе кои чекаат другите членови на семејството да добијат виза пред да патуваат; апликациите за деца обично траат подолго бидејќи ОК бара од нив да се подложат на безбедносно скенирање доколку немаат сопствен меѓународен пасош.

Сепак, значителен дел од 59.000 Украинци ќе бидат луѓе на кои им биле одобрени визи, но не биле информирани за одобрението.

Аманда Џонс, адвокатка за имиграција и јавно право, доби инструкции да започне правни постапки во име на „многу стотици“ Украинци, во судски спор организиран од членовите на групите „Бдеење за визи и преземање дејствија над домовите за одложување на визите за Украина“. Ова може да вклучи монтажа на случај за судска ревизија против Министерството за внатрешни работи.

Исто така, се подготвува правна постапка во име на осамени деца кои не можеле да пристапат до згрижувачки сместувања формирани за нив во ОК поради доцнењето на визите.

Анаис Крејн, работник на случајот во Вилсонс Соличиторс, кој работи со проектот „Овде за добра Украина“ и застапува неколку украински деца без придружба, рече дека чекале подолго од еден месец за одлука и почнале да се откажуваат од надежта. „Многу од нив сега размислуваат да се вратат во Украина поради нивните несигурни ситуации во Европа“, рече таа.

Ивет Купер, министерката за внатрешни работи во сенка, го опиша доцнењето помеѓу одобрувањето и испраќањето на визите како „необјасниво и срамно“ и го повика Министерството за внатрешни работи да открие колку луѓе биле погодени и какви чекори презема за да се реши проблемот.

Таа додаде: „За семејствата кои веќе побегнале од воените зони да останат во неизвесност уште подолго затоа што Министерството за внатрешни работи не може да ги извести луѓето кога ќе бидат доделени визите е ужасно. Долгите одложувања ги прават семејствата поранливи на експлоатација“.

Кирсти Мекнил, извршен директор во Save the Children и поранешен советник на Даунинг стрит, рече дека бирократијата ја зголемува опасноста за некои од 1,5 милиони деца кои избегаа од Украина по руската инвазија на 24 февруари.

Таа рече: „Дел од аргументот [на владата] за бирократијата и бавноста е дека таа ги чува луѓето безбедни. Но, всушност, недостатокот на темпо ги загрозува децата повеќе од било што.

Главниот извршен директор на Советот за бегалци, Енвер Соломон, рече дека приказните за жени и деца кои се заглавени во опасна ситуација се „страшната, но неизбежна последица“ на пристапот што бил „неправилен од самиот почеток“.

Тој рече: „Одговарањето на она што е очигледно сериозна хуманитарна криза со две визни рути… секогаш ќе резултираше со ставање хартија и бирократија пред луѓето и нивните потреби. Трагично, сега сме сведоци на последиците од тој пристап“.

Меѓународниот комитет за спасување рече дека Обединетото Кралство е „надворешно“ во Европа бидејќи бара од оние кои бегаат од војна да аплицираат за визи пред да пристигнат. Ирска, која не бара визи за пристигнување, прими приближно ист број Украинци како ОК и покрај тоа што нејзиното население е тринаесетина од големината на Велика Британија.

Портпаролот на владата рече: „Како одговор на варварската инвазија на Путин, започнавме една од најбрзите и најголеми визни шеми во историјата на ОК. Издадени се над 86.000 визи за да можат Украинците да живеат и работат во Велика Британија.

„Промените што ги направи Министерството за внатрешни работи за да го рационализира визниот систем, вклучително и поедноставување на формуларите и зголемување на бројот на персоналот, функционираат и ние сега ги обработуваме визите исто толку брзо како што доаѓаат – овозможувајќи им на уште илјадници Украинци да дојдат преку нашите рути без ограничување“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хантер Бајден ја тужи даночната управа на…

Тужбата на Бајден ги таргетира свиркачите Гери…

ОН: Војната во Украина предизвика најголем бран…

Руската инвазија на Украина го предизвика најголемиот…

Британското МНР: Никаква опрема – Мобилизираните Руси…

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот…

Членките на ЕУ ќе добијат 3,5 милијарди…

Земјите-членки на Европската Унија ќе добијат уште 3,5…

Премиерот не очекува бегалски бран од Русија:…

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско…