Страв лозје чува – Финците гневни: Државата закупува земјиште за да градат утврдувања за одбрана од Русија

t

Одбранбените сили на Финска почнаа да склучуваат договори за закуп на земјиште што се граничи со Русија со цел да изградат утврдувања на него, пишуваат финските медиуми.

Годишно до 100 писма за закуп се испраќаат до сопствениците на таа земја во различни делови на Финска.

Доколку се потпише договорот ќе се исплати сума од 750 евра, а дополнително одбранбените сили на сопствениците на земјиштето ќе им исплатат обесштетување во согласност со површината на парцелата, околу 5.000 евра по хектар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

Русија достави 507 тони хуманитарна помош во…

Пет хуманитарни акции беа спроведени од страна…

Путин ги пофали младите Руси за активната…

Младите во Русија се трудат да го…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…