Објавено на:

Страв од Русија: ЕУ троши 8 милиони евра за изградба на таен бункер за европските лидери во Брисел?

t

Европската унија троши 8 милиони евра за изградба на безбеден бункер во Брисел каде што лидерите ќе можат да се состанат во тајност, објави во петокот EUobserver. Комората ќе биде изолирана од електронски пречки, а на сите гаџети ќе им биде забранет влезот, а сајтот за вести тврди дека таквите мерки се неопходни против „руски или други прислушувачи“.

Тврдејќи дека видел меморандум на ЕУ во кој се опишува проектот, EUobserver објави дека комората ќе биде дизајнирана да биде домаќин на околу 100 луѓе кои ќе сочинуваат до 34 лидери и персонал. Бункерот што треба да биде изграден до 2024 година ќе биде лоциран некаде во комплексот на Европскиот совет во белгискиот главен град.

Салата за состаноци ќе биде офлајн, но ќе содржи микрофони со жици за да се обезбедат кабини за преведувачи. И просторијата и овие штандови ќе бидат обвиткани во „изолациски кафез со сертификат од НАТО“ за да се запре електромагнетните и радиобрановите одвнатре да влезат од надвор, а на секој што сака да влезе, дури и на чистачите, ќе му треба безбедносен сертификат „ТАЈНА ЕУ“ – второто највисоко ниво на класификација во блокот.

Според наводниот меморандум на ЕУ, објектот ќе биде избришан „пред и по состаноците за откривање, лоцирање и неутрализирање на кој било уред за прислушување“, а секој што ќе влезе ќе треба да остави телефони, лаптопи, паметни часовници, електронски клучеви и слушни помагала во звучно изолирани шкафчиња надвор.

Овој интензивен фокус на безбедноста има за цел да ги исклучи „руските или другите прислушувачи“, напиша EUobserver. Сепак, не е познато дали ЕУ ја гради комората како одговор на конкретна безбедносна закана или поради општо чувство на претпазливост. Поединечно, членките на ЕУ ја обвинија Русија за шпионажа долго пред Москва да испрати свои трупи во Украина, а протерувањето на дипломати поради наводно шпионирање е еднакво на курсот во меѓународните односи, при што Белгија тврдеше дека исфрлила десетици руски шпиони претходно оваа година.

Сепак, шпионирањето се одвива меѓу сојузниците исто толку често колку и противниците, при што САД славно ги прислушуваа пријавените 122 светски лидери околу 2014 година. Надзорот беше извршен од страна на американската Агенција за национална безбедност на високи функционери и во Франција и во Германија, според документи објавени од Викиликс.

Израел и Кина, исто така, беа обвинети за спроведување на операции за набљудување во Брисел, а ЕУ со години вршеше притисок врз Белгија да ги заостри своите закони за шпионажа, кои дозволуваат шпионирањето во многу случаи да остане неказнето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стапува на сила ограничувањето на цената на…

Европската унија во службениот весник ја објави…

Унгарија повторно ѝ врти грб на ЕУ:…

Сијарто за договорената гранична цена на руската…

Зеленски не е задоволен од максималната цена…

Европската унија, Г-7 и Австралија се договорија…

Се јави нацистот: Македонија да се извини…

Има многу внатрешни проблеми во Европската унија…

Србија ја бојкотира ЕУ: Нема да учествува…

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, ја оцени…