Објавено на:

Страшна прогноза: Денацификацијата на Украина ќе трае повеќе од една година!

t

Денацификацијата на Украина ќе трае повеќе од една година, бидејќи тоа не е само уништување на криминалци, вели лидерот на ДНР Денис Пушилин.

„Тоа е многу сериозна работа што треба да се заврши и во образовната сфера. Ова е работа на законодавно ниво. Сфаќате како тој низ годините навлегол во различни сфери. Ние работиме на тоа. Не се работи за една година. Треба да откриеме сè, да промениме сè и да спречиме повторно да се роди за идните генерации. Тоа е нашата задача.

„Денацификацијата е широк, свесен, сериозен процес што треба да го спроведеме“, изјави Пушилин за Спутник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…

Анкета во Запорожје: 93% од гласачите на…

Огромното мнозинство гласачи кои првиот ден учествуваа…

Зеленски вети заштита за Русите што ќе…

Украинскиот претседател Володиир Зеленски во синоќешното обраќање…

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

Ковачевски од ОН: Русија да се повлече…

Се наоѓаме пред голем предизвик, не очекува…