СТРАШНО: Волк влегол во двор во кочанско Оризари – Човек го убил со камен и стап!

t

Педесет и едногодишниот Сашко Арсов од кочанската населба Оризари попладнево убил волк што му влегол во дворот од семејната куќа.

Дивото животно непријатно го изненадило бидејќи не очекувал блиска средба со него во централниот дел на населбата, а во тој момент по улицата во која живее поминувале деца и други луѓе. Само присебноста му помогнала да го совлада волкот и да избегне сериозни повреди.

„Во моментот кога го забележав, помислив дека се работи за куче од расата германски овчар кое шета со другите бездомни кучиња во населбата. Кога почна да ми приоѓа сфатив дека се работи за млад волк, кој се симнал од падините на планината и влегол во дворот. Успеав да го шутнам со ногата и да го оддалечам за миг, а потоа со камен и стап што случајно ги најдов во близина, го удрив неколкупати по главата. Вознемирен сум од случката и не сакам ни да помислам за можните последици ако животното се појавеше навечер или пак ако наидеше некое дете или жена“, раскажува Арсов.

Жителите на Оризари велат дека во изминатите неколку вечери во близина на населбата слушнале завивање на волци, кои најверојатно во потрага по храна се симнуваат од Осоговијата. Загрижени се за сопствената безбедност и бараат реакција од надлежните ловочуварски служби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Млад бизнисмен”: Уапсен 22-годишен дилер од Кочани

22-годишно момче од Кочани е приведено во…

(Видео) Опасен пожар во кочанско: Гори висока…

Регионалниот центар за управување со кризи од…

45-годишен маж од Кочани пронајден мртов со…

Вчера во 09:00 часот во СВР Штип…

Расчистени 12 тешки кражби во Кочани, приведени…

Полициски службеници од Одделението за внатрешни работи…

СТРАШНО: Волк влегол во двор во кочанско…

Педесет и едногодишниот Сашко Арсов од кочанската населба Оризари…