Објавено на:

Страшно: Во напад на екстремистите во Буркина Фасо убиени 100 цивили..

t

Најмалку 100 цивили се убиени за време на викендот во руралниот дел на северот на Буркина Фасо, потврдија денеска локални безбедносни извори, пренесуваат британските медиуми.

Вооружениот напад се случил во пограничните области кон Нигер, каде се побунети екстремисти поврзани со Ал Каеда и Исламската држава.

Бројот на загинатите не е официјално објавен, а според некои извори загинале 165 цивили.

Претходно денеска Обединетите нации го осудија нападот и ги повикаа властите да ги изведат сторителите пред лицето на правдата. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Еве како ќе изгледа мега паркот…

Општина Ѓорче Петров ќе добие МЕГА ПАРК…

Полицајка и постар маж повредени во судирот…

Вчера во 08:35 часот било пријавено дека…

Пороен дожд, грмежи, град и силен ветер:…

Подрачјето на земјава од утре до средината…

Што допре Свето Пивара се исуши: Како…

Феноменот Свето Јаневски, познат како Свето Пивара,…

ЕУ ја предупреди Албанија: Стоп на шемата…

Делегацијата на Европската унија во Тирана ја…